Alternator
W samochodach VW znalazły zastosowanie dwa typy alternatorów firm: Bosch i Motorola. Niezależnie od typu alternatory są napędzane paskiem klinowym od wału korbowego silnika oraz są elementem regulacyjnym naciągu paska.
Do podstawowych czynności regulacyjnych i obsługowych należą: kontrola naciągu paska klinowego i regulacja tego naciągu, kontrola stanu szczotek alternatora oraz ewentualna ich wymiana na nowe.
Sposób sprawdzania naciągu paska klinowego jest podobny we wszystkich typach omawianych samochodów. Pasek, który na najdłuższym odcinku swobodnym da się ugiąć ręką o więcej niż 10…15 mm. wymaga naprężenia. Regulację przeprowadza się następująco. Poluzowuje się nakrętki śrub zamocowania górnego alternatora i dolnego zamocowania (regulacyjnego) alternatora. Przez odchylanie alternatora w kierunku „od korpusu silnika powoduje się naprężanie paska. Po uzyskaniu odpowiedniego naprężenia paska, należy dokręcić mocno poluzowane uprzednio śruby. [patrz też: ganinex pszczyna, big autohandel, otomoto chełm ]
Rozdzielacz zapłonu
Kopułka utrzymuje się na rozdzielaczu dzięki dwu płaskim sprężynom zatrzaskowym, które widać na rysunku. Podważenie palcem lub wkrętakiem zatrzasku, umożliwia szybkie zdjęcie kopułki. Następnie, po odkręceniu dwu wkrętów i zdjęciu płyty łożyskowej urządzenie przygotowane jest do czyszczenia, regulacji i smarowania.
Czynności obsługowe polegają na smarowaniu rozdzielacza zapłonu, sprawdzeniu stanu styków przerywacza oraz regulacji odstępu styków. Czynności te opisano w pierwszej części książki. Prawidłowy odstęp styków przerywacza wynosi 0,45 mm.