Regulacja układu hamulcowego
Podczas regulacji jest ważne, by lekki opór, który wyczuwa się na kole po regulacji, był identyczny na obu kołach jednej osi samochodu. Jeżeli po przeprowadzonej regulacji hamulców jałowy ruch pedału jest większy niż 113 jego ruchu całkowitego, a po kilkakrotnym naciśnięciu pedału wyraźnie zmniejsza się (robi się tzw. „wysoki pedał), to należy dokonać odpowietrzenia układu hamulcowego. Sposób odpowietrzania podano w pierwszej części książki.
W samochodach VW Golf—Diesel, w celu uzyskania odpowiedniego podciśnienia, niezbędnego do działania urządzenia wspomagającego, zastosowano specjalną pompę próżniową. Zarówno urządzenie wspomagające, jak i pompa próżniowa nie wymagają obsługi.
Znajdujący się w układzie hamulcowym korektor hamowania kół tylnych może być obsługiwany tylko w stacji obsługi samochodów.
Poza hamulcami hydraulicznymi, samochody VW są wyposażone w mechaniczny hamulec pomocniczy na tylne koła. Hamulec ten w samochodzie VW Polo ma śrube regulacyjną umieszczoną pod podłogą. Regulacji hamulca stosowanego w pozostałych modelach samochodów można łatwo dokonać z wnętrza pojazdu. Regulacja w obu przypadkach polega na zmianie długości cięgna hamulca za pośrednictwem nakrętki regulacyjnej. Właściwie wyregulowany hamulec zaciągnięty na drugi ząb zapadki, powinien powodować wyczuwalny kontakt okładzin szczęk z bębnem, Zaciągnięty na czwarty ząb zapadki powinien uniemożliwić obrócenie koła ręką. Obsługa hamulca pomocniczego, poza regulacją, polega na smarowaniu cięgieł. [patrz też: ganinex pszczyna, big autohandel, otomoto chełm ]
Przekładnia kierownicza
Potrzeba przeprowadzenia regulacji przekładni kierowniczej występuje w samochodach dość rzadko. Zazwyczaj przyczyną luzów w mechanizmach kierowniczych, wyczuwalnych w czasie kontroli, są sworznie kuliste na końcach drążków kierowniczych. Pracują one w bardziej niekorzystnych warunkach i zwykle wcześniej ulegają zniszczeniu.